2007. március 30.

Kis romantikus képzelgés

Tegnap volt egy jó kis mozgalmas napom. Bár egy előre nem tervezett gázcső markoló általi átharapása majdnem közbeszólt, sikerül ott lennem a Novell Expert Klub rendezvényén a Teve utcában. A napirendi pontok a Novell-Microsoft egyezség, Xen virtualizáció SuSE linuxon, és egy kis OOo voltak. Érdekes volt végig, de most két dologról írnék egy kicsit bővebben.

Az első érintőlegesen Tímár András prezentációja az OOo-ról. Furcsa volt, bevallom őszintén ennek a „fogásnak” kesernyés íze volt a menüben. Kevés pozitívum hangzott el, ha hirtelen szeretnék mondani egyet, az a Hunspell lenne. Viszont igen sok szó esett a negatívumokról. Kezdődött ott, hogy régen nehéz volt még lefordítani is, viszont lassan indul, milyen funkciók hiányoznak; mire lesz használható VBA támogatás, addigra nem lesz időszerű, stb.

Ami viszont nagyon tetszett, az a Kéménczy Kálmán által elkezdett (majd idő hiányában kibontakozni nem tudó) beszélgetés a Novellről, opensource-ról, linuxról.

Kíváncsi lettem volna, mi kerekedik ki a dologból. De jó, hogy vannak olyan emberek, akik vallási fanatizmus nélkül tudnak tekinteni ezekre a témákra. És örülnék, ha egyre többen döbbennének rá ennek a mostani elmebajos állapotnak a tarthatatlanságára, hogy sajnos a „közösségek” igazából nem közösségek, hanem szeparált szigetecskéken élő, állandó harcban álló embercsoportok kusza halmazai.

Fel kéne nőni végre, és tovább látni kicsit az orrunknál. A saját, jól ismert, kedvelt, belakott rendszerünknél nagyobb léptékben gondolkodni, és megtanulni tolerálni a másikat. Mert különbözőek vagyunk, különböző igényekkel. Ezt nem kell uniformizálni, és főleg nem szabad erőltetni.

Úgy kellene hozzáállni a dolgokhoz, hogy ha nekem valami tetszik és működik, az nem feltétlenül jobb, mint a másiké. Egyszerűen más. Vagy kicsit másra való. Hogy a linux disztribúciókra úgy kell tekinteni, hogy egy szép választék, amelyből azt tesszük a tányérunkra, amelyik tetszik. De ennek főként nem technikai, hanem más okai vannak. Megszokás, szimpátia, szemellenző.

Szeretném megérni, hogy az emberek az élet minden területén kezdenék megérteni, hogy ami más, az nem feltétlenül rossz. Nem mindenáron meggyőzni, sőt: legyőzni kell a másikat, hanem megérteni. A szabad szoftver ne lázadás és harc legyen, hanem egy alternatíva, egy más szemléletmód, a választás szabadsága. Ki kell nőni a lázadó tinikorból, és befejezni a keresztes hadjáratosdit.

2007. március 25.

Egy hét, két kép

Wikietlen idők

Egyszerűen nem tudok visszaszokni a régi kerékvágásba. Vagy nincs időm, vagy nincs türelmem, vagy nincs agyam hozzá. Türelmetlen és agyatlan userek meg előfordulnak nélkülem is a huwikin, a számukat nem gyarapítom ha nem muszáj :)

Mostanában sokat lövöldözök, valahogy jó leülni kicsit valami egyszerű FPS elé. Csak nézni ki a fejemből és nem gondolkodni. És végre megvan az első jó játék (Jedi Knight II), ami megy 1280×800-ban. Kicsit rugdosni kell, de megéri. Nem szeretem a fekete gyászkeretet az 1024×768 körül a widescreen laptopomon. A nyújtott, torz képet meg még inkább utálom. No stretch, game @ wide! Csak azt sajnálom, hogy az Age of Empires II-t semmilyen eszközzel nem lehet rávenni a 4:3-tól eltérő képarányra.

2007. március 24.

Az ORTT monnyon le!

Most olvasom az indexen, hogy idén eddig 28 millió forint bírságot szabott ki az ORTT a Sláger Rádióra a Bumeráng miatt. Hihetetlen. Álszent, prűd erkölcscsőszök hordája. Mikor kergetik már szét őket?

Mert ők tudják, mi feldolgozható a 12 év alattiaknak. Hát nem. A gyerekekkel ne ezek a majmok törődjenek, mert a legkevésbé az ő feladatuk, hanem a szüleik. A szülőnek kell tudni, hogy mit néz/hallgat a gyereke. Egyébként sem tiltani kell, hanem elmagyarázni, hogy mi micsoda, miért van, stb. És máris nem kell betiltani pl. a DragonBall-t. Ha megérti a gyerek hogy az mese, nem valóság, akkor nem ugrik ki az ablakon, hátha ő is tud repülni.

Ha csak meghallom az ORTT betűszót, már ideges leszek. A világon semmi haszna nincs ennek a csürhének. A gyerekek fejlődésére sokkal rosszabb hatással van, ha megnézek egy híradót, esetleg a CNN-re kapcsolnak amikor épp iraki hullákat, öngyilkos merényleteket mutatnak. Á, az nincs káros hatással a gyerekekre, dehogyis. De ha egy jót ökörködnek reggel a Bochkorék, akkor azt meg kell bírságolni.

2007. március 18.

Egy hét, két kép

Ballmer bácsi agresszív

A legjobb védekezés a támadás: a Microsoftos főmufti egyre jobban tart a Google-tól, és egyre csúnyább eszközöket vet be. A Stanford Graduate School of Business hallgatóinak azt magyarázta, hogy a Google növekedése esztelen, stratégiájuk marhaság, és különben is, csődbe fognak menni.

Közben meg az M$ Live Search cuccát olyan kevesen használják, hogy kitalálták, fizetni fognak a használatáért… Azért ez kicsit szánalmas. Mondjuk az érdekes, hogy ezt pontosan hogy is akarják, meg hogy ellenőrzik. A főnők megmondja, hogy mostantól kötelező Live Search-öt használni Google helyett, mert különben ki vagy rúgva…

Egyébként szeretnek elszállni maguktól a szoftverházak, akartam Nero-t frissíteni, és látom hogy az új full verzió feltelepítve 1,8 GB (!) helyet foglal… Mindenki megőrült? A legjobb CD író progi volt, most meg már jó hogy kávét nem akar főzni. Minden programozó svájci bicskát szeretne gyártani?

2007. március 17.

Internet is for porn

Mint tudjuk, Internet is for porn. Tömény statisztika következik. Minden másodpercben 3075 amerikai zöldhasút (~ 600 000 HUF) költenek világszerte pornóra, minden 39. percben pedig egy új videó kerül ki az USA pornógyáraiból.

Pénzügyek részletesebben: a legtöbb bevételt generáló ország Kína, 27,4 milliárd dollárral (leosztva 223,7 dollár per koponya). Ez több mint 5100 milliárd magyar buznyák (fejenként 42 000), ami megközelíti a teljes magyar költségvetést… Ezzel megelőzik Dél-Koreát és Japánt, az USA pedig csak a negyedik helyen kullog. Az egy főre jutó legnagyobb összeg pedig 901,98 dollár (~ 170 000 HUF), a tettesek: hollandok.

Érdekes, hogy a keresőkbe a „sex” szócskát bepötyögők fele nő, tehát ők sem maradnak le, csak jobban titkolják (70%-uk). De még érdekesebb, hogy milyen országokból mit is keresnek. „Porn”: 1. Dél-Afrika, 2. Írország, 3. Új-Zéland; „xxx”: 1. Bolívia, 2. Chile, 3. Románia; „sex”: 1. Pakisztán, 2. India, 3. Egyiptom.

Kb. 4,2 millió szexoldal van összesen, a netezők 42,7%-a meglátogatja őket néha-néha. 34%-nak már az arcába tolták (pl. popup) anélkül hogy akarta volna, és átlag 4,5 nem kívánt ilyen témájú spam jön naponta. Az átlagjúzer 11 éves korában találkozik velük először, a 15-17 évesek 80%-a látott már ilyesmit, a legaktívabb „fogyasztók” pedig a 35-49 éves korosztály.

Magukkal a szexoldalakkal más a területi megoszlás, 89%-uk (244 661 900) az USA-ban van, második helyezett Németország 10 030 200 lappal, a harmadik pedig 8 506 800-al az Egyesült Királyság. A legnagyobb pornófilmgyártó szintén az USA, 1988-ban 1300 filmet forgattak ott, 2005-benpedig már 13588-at.

Nem semmi számok. Persze nem feltétlenül pontosak, de azért megközelítőleg. De a net nem (csak :)) erre való, tessék inkább wikizni :) Egyébként szerintem a net előtt is ez volt a helyzet, csak nem volt ennyire könnyű hozzájutni, és nem volt ennyire szem előtt. Lásd pornóregények (pl. Felix Salten is írt ilyet), magazinok, képregények, festmények, szobrok, domborművek, mozaikok…

Épp az előbb olvastam, hogy Lengyelországban teljesen be akarják tiltani a pornót, szimpla birtoklásért egy év jár. Vagy beterelik a feketepiacra a dolgot, vagy lecsuknak mindenkit :) Pedig ha valamit, hát álszentséget és prüdériát ne.

Forrás

2007. március 16.

Országimázs-építés szakadatlanul, égő kukákból

Nem voltam még nagygyűlésen, nem voltam még tüntetni. Semmi ellen, semmi mellett. És nem hiszem hogy valaha is fogok. Semmilyen témában. Azon kívül hogy lehetőséget ad tömeghisztériára, balhézásra, sok haszna és eredménye nem szokott lenni.

Tegnap megint bebizonyítottunk, hogy továbbra is sok a mérhetetlenül primitív, elvakult és unatkozó ember Budapesten, akik miatt a fél város kivándorolt vidékre félelmében. Most megint romeltakarítás folyik. Mikor is lesz a következő balhé? Akarom mondani ünnep…

2007. március 11.

Egy hét, két kép

Kelta gyűrűk, meg egy kis zene

Nem szeretem az ékszereket (az aranyat főleg nem), de gyűrűben találtam olyanokat, amik nagyon bejönnek. Szigorúan ezüst, és kelta jellegű. Az első mindjárt a „Föld” tünde-gyűrű a GYU alapján:

Szép példányok találhatóak még itt meg itt. Egyébként nemrég olvastam a Kelta Vihart, eléggé elhanyagolt téma. Sokan nem tudják kik is voltak tulajdonképpen, és hogy alakult a történelmük; nem nagyon vannak említve (vagy csak apróbetűvel).

És egy kis zene: a magyar kelta zenetáramba bekerült még egy együttes a M.É.Z. mellé, a Shannon.hu. A honlapjukon bele lehet hallgatni a zenéikba, szerintem érdemes.

2007. március 10.

Lemaradás. Meg egy kis Csillagkapu.

Épp most fejeztem be a mai Csillagkapu: Atlantisz részt videóról. A Star Trek és a Babylon 5 világa után a harmadik sorozat-folyam, amiből eddig minden részt láttam. Még hétközben találtam egy csomó jó összevágott videót belőle. (YouTube függőség continued.)

Beyond the night

Ésmég: The rising, Atlantis Rising, Atlantis Music Video.

Egyébként meg itt is akadozok. Mármint blogilag. Hétközben valahogy nem akar összejönni hogy belegózzak egy posztot, mindig elmarad valami miatt, mint a wiki. És minél jobban be akarom hozni magamat, annál jobban lemaradok :) Hányszor kell még elhatároznom, hogy végre összekapom magam, mire tényleg?

2007. március 3.

Konzervapédia, a térítő lexikon

Megérkezett az n+1-edik klón, ami ezúttal nem szakmai, hanem ideológiai alapon meszeli el a Wikipédiát. Cikk-összehasonlítás az it.news írásából a dinoszauruszokról:

Wikipedia: Gerinces állatok, melyek körülbelül 230 millió évvel ezelőtt jelentek meg a Földön, s több mint 160 millió éven át legfontosabb szereplői voltak a bolygónk ökoszisztémájának.
Conservapedia: A Szentírásban több helyen is előfordulnak. Például Jób könyvében a Behemót, Ézsaiás könyvében a Leviathán szinte bizonyos, hogy a dinoszauruszokra utalnak.

Keverjük bele a vallást, és terjesszük a hülyeséget. A konzervapédia fő bajai az „elfogult” wikipédiával:

  1. Engedik használni a BCE/CE-t a BC/AD helyett. (Kurvafontos probléma. Ilyen apróságon ennyit cirkuszolni… Nem mindegy? Mindenki használja ami neki tetszik, a huwikin is mennyi szófosás volt/van hogy Kr. e., Kr. u. vagy I. e., I. sz.; sok a ráérő ember…)
  2. A reneszánszról szóló cikkek nem emelik ki eléggé a kereszténység érdemeit.
  3. Felmérések szerint az amerikaiak 2/3-a konzervatív, és csak 1/3 liberális. De a Wikipédián 3× annyi a liberális szerkesztő, mint a konzervatív. Eszerint a Wikipédia hatszor liberálisabb, mint az amerikai nép.
  4. Az abortusz cikk egy reklámbrosúra, az evolúció-ellenes beirkálásokat azonnal kiszedegetik; sok a bulvártéma, kevés az „enlightening” infó.

Na majd a konzervapédiától jól megvilágosodik a nép. Ez kell nekünk. Elvakulopédia, elfogulopédia, fanatopédia. Nem ilyesmire kéne használni a netet. Egy hete itt van oldalt Asimov egy mondása, hihetetlenül igaz:

„The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom.”

Hát kéne wisdom a népnek rendesen.

Az AMD házatájáról

AMD 1. Régebben írtam, hogy szerintem előbb-utóbb a GPU nem kártyán lesz, hanem mint a proci egy külön foglalatban fog csücsülni az alaplapon. Most olvastam, hogy az AMD kicsit továbbmegy ennél, és a memóriavezérlő után a GPU-t is beleintegrálja a CPU-ba. Teljesítmény és hűtés szempontjából szimpatikus ötlet, de így nem lehet majd videokártyát cserélni, csak ha lefűrészelem a magról :) (Habár ez már most is így van, mert ha régebbi példányt szeretnék cserélni, akkor alaplapot is kell, mert AGP → PCIE; akkor már processzort is, mert változott a foglalat, esetleg még RAM-ot is…) Eszembe jutott az az extrém eset, hogy van egy integrált videokártya az alaplapi chipsetben, egy a proci mellett, de én berakok egy harmadikat a PCIE slotba. Túltengés lesz :)

AMD 2. Már a saját neve alatt hozta ki az ATi új chipsetét, az RS690-at. Természetesen integrált GPU van benne, de biztatónak tűnik, hogy annak az X700 az alapja. Ergo nem olyan hulladék-kategória, mint pl. az Intel integrált vackai. Ami még érdekes, hogy csak egy PATA driveot kezel (közeleg a vége), és flopit egyáltalán nem (végre itt a vége). Ide kapcsolódik, hogy a flopi végleges kihalása idén nyárra várható, aminek már épp itt az ideje. Az asztali gépemből már évekkel ezelőtt kidobtam.

AMD 3. Az AMD helyezkedik rendesen, folytatják az Inteles termékvonal is. Igyekszik, hogy chipset/processzor/videokártyagyártó létére megmaradjon a tűrhető viszonya a másik nagy procigyártóval és az NVidiával egyaránt…

2007. március 1.

Webkam @ Home

Ma végre meglett a webkamerám. Ezentúl néhányakat az a borzasztó megtiszteltetés érhet, hogy láthat MSNelés vagy Skypeolás közben :) A cucc egy Microsoft VX-1000. Rövid kibont-vizslat után már látszik, hogy a Microsoft ha progit nem is mindig, de vasat tud csinálni. Nem a szokásos ultragagyi műanyag, és jól van kitalálva, összerakva.
Persze made in china, de úgy néz ki nem két ferdeszemű nagyi fröccsöntötte maradékműanyagból a ringatózó hetes dzsunkán. Van rajta elmaradhatatlan hologram is :) Fejlődés, hogy már a dobozon is ott figyelnek a magyar feliratok, és a hozzáadott papirkákban is. Ráadásul rendesen lefordítva, nem „tud beszél használ” szinten. Egyébként már iszonyat régóta van az asztali géphez egy MS Intellimouse Optical rágcsálónk, és hihetetlenül jól bírja a strapát.
Kibont után telepít-enék, ha nem látnám rögtön hogy a CD-n 1.1-es drájver van, a neten meg 1.3-as. Letölt, telepít (több mint 100 mega!). Újraindul, beállít, megy. MSN, megy, beállít, lefagy. Anyád. Az eddigi móka alapján beállításpiszkálás alatt nagyon fagyáshajlamos. Fontos még: bereszelhető linux alatt is!
Van hozzá egy szép „Microsoft Termékútmutató – Bevezetés” fedőnevű füzetke is, ami all-in-one mindenféle M$ termék veszélyeit felsorolja. Idéznék belőle néhányat:
„A termék nem megfelelő telepítése, használata és karbantartása súlyos vagy akár halálos sérüléshez, illetve az eszköz(ök) károsodásához vezethet.”
(Ha nem írok több posztot, az azt jelenti, hogy megölt a webkamerám.)
„Fejbeszélő”
(Ha jól vettem ki ez a headset akar lenni…)
„A billentyűzet és egér használata kapcsolatban állhat bizonyos súlyos sérülésekkel és rendellenességekkel.”
(Jaja, pl. munkamánia, netfüggőség, ilyenek…)